obozy, wyprawy, rajdy dla dzieci,

paintballowe, gokardowe

młodzieży oraz dorosłych

Obozy Quadowe

Jak wybrać obóz quadowy?

O przemyślanym wyborze obozu quadowego powinien decydować szereg czynników. Omówimy je według jasnych i czytelnych kryteriów. Zanim zdecydujemy, na jaki obóz quadowy wysłać nasze dziecko, najpierw musimy ustalić kryteria, według których dokonamy naszego wyboru.

Kryteria wyboru

 • rodzaj obozu – Wandrus organizuje obozy quadowe szkoleniowe, przygodowo-szkoleniowe, przygodowo-wyprawowe, szkoleniowo-przeprawowe. Rodzaje obozów opisane są na samej górze tego artykułu;
 • teren – odpowiednio obszerny i urozmaicony teren do jazdy na quadach (nie „specjalny tor”);
 • umiejętności – obóz dostosowany do możliwości uczestnika;
 • kryteria doboru uczestników – czy obozy quadowe są ‚dla każdego”, czy też jest kilka różnych rodzajów obozów, dostosowanych do różnych umiejętności i wieku uczestników;
 • liczba quadów – dostępnych dla uczestników aby możliwe było zrealizowanie programu zajęć;
 • jakie quady – typ quadów, ich wiek i stan techniczny;
 • czas zajęć – czytelnie i bez ubarwień podany czas jazdy na quadach na jednego uczestnika (nie na grupę);
 • program – przewidujący jazdy w prawdziwym terenie, a nie jazdę w kółko na „specjalnym torze”;
 • kadra – profesjonalna grupa instruktorów a nie tylko umiejących jeździć na quadzie;
 • zasady realizacji zajęć – odpowiednio dobrane, np. jazda w małych grupach podzielonych ze względu na umiejętności;
 • rozwój umiejętności – możliwość podnoszenia umiejętności jazdy na quadach (organizacja obozów o różnym stopniu zaawansowania);
 • bezpieczeństwo – na obozach quadowych Wandrusa prowadzimy zajęcia na quadach w taki sposób, aby były jak najbardziej bezpieczne;
 • cena – proporcjonalna do czasu jazdy na quadach, sprzętu i programu dodatkowych zajęć.

Teren
Aby zrealizować naprawdę ciekawy obóz quadowy, organizator musi mieć do dyspozycji teren, który umożliwia realizację różnego rodzaju zajęć na quadach w zróżnicowanym terenie. A więc strome podjazdy, dynamiczne zakręty, dłuższe odcinki dróg gruntowych i szutrowych, odcinki leśne, miejsca do nauki pokonywania przeszkód terenowych. Obszar o powierzchni kilkudziesięciu hektarów to minimum, aby uczestnicy obozu mieli radość z jazdy na quadach. Kawałek ziemi ogrodzony oponami z usypanymi sztucznie małymi górkami na pewno nie spełnia wymagań, stawianych profesjonalnemu obozowi quadowemu.
Wandrus organizuje swoje obozy w prawdziwym, zróżnicowanym terenie łąkowo leśnym, a także w górach (na wyższe stopnie quadowych umiejętności).

Umiejętności uczestnika
Jeśli obóz jest „dla każdego” to jednocześnie jest „dla nikogo”. Dlatego ważne jest, czy organizator w opisie obozu podaje, jacy uczestnicy mogą wziąć udział w obozie.
Jako Rodzice musimy odpowiedzieć sobie na pytania:
– czy nasze dziecko nigdy nie jeździło na quadach i będzie to dla niego pierwszy obóz;
– czy nasze dziecko ma już jakieś doświadczenie i umie jeździć na quadzie w prostym terenie;
– czy nasze dziecko bardzo dobrze jeździ na quadzie, także w trudniejszym terenie.
i szukać obozu odpowiedniego właśnie dla naszego młodego raidera.
Wandrus organizuje odrębne obozy dla różnych uczestników, a także w ramach jednego obozu grupy szkoleniowe z uczestnikami na podobnym poziomie umiejętności. Dzięki temu na jeden obóz mogą pojechać zupełnie początkujący, a na inny uczestnicy już doświadczeni w jeździe na quadach, albo w ramach jednego obozu uczestnicy na różnym poziomie umiejętności mają zajęcia osobno.

Kryteria doboru uczestników
Jeśli obóz jest zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych, to bardzo istotny jest podział na grupy zajęciowe, z których każda będzie miała realizowany nieco inny program.
Wandrus organizuje odrębne obozy dla różnych uczestników – dzięki temu na jeden obóz mogą pojechać zupełnie początkujący, a na inny uczestnicy już doświadczeni w jeździe na quadach. Grupy zajęciowe na naszych obozach są niewielkie i składają się z 3-4-5 uczestników. Dzięki temu każda grupa ma zajęcia dostosowane do umiejętności jej uczestników (w razie potrzeby uczestnicy mogą zmieniać grupy). Uczestnicy w każdej grupie są również w zbliżonym wieku, co pozwala na prowadzenie zajęć dostosowanych do możliwości fizycznych uczestników.

Liczba quadów
Musi umożliwiać realizację założonych zajęć dla każdego uczestnika w określonym czasie. Quady to również maszyny, które ciężko pracują w terenie, dlatego mogą ulegać mniejszym lub większym awariom czy uszkodzeniom, które wyłączają je na dzień, dwa lub więcej z eksploatacji na obozie. Jeśli organizator zapewnia odpowiednią liczbę quadów, wtedy nawet wyłączenie jedengo czy dwóch quadów nie stanowi problemu. Wielu organizatorów obozów quadowych nie podaje liczby quadów udostępnianych uczestnikom, ponieważ ma ich po prostu bardzo mało.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile quadów powinno być dostępnych na obozie, gdyż jest to zależne od różnych czynników – przede wszystkim od liczby uczestników na obozie. Zakładając jednak, że wybieramy obóz, na którym naprawdę jeździ się w terenie, a nie w kółko po torze, to na jednym quadzie jedzie instruktor, na kolejnych dwóch-trzech-czterech quadach jadą uczestnicy. Jazda w większej grupie nie zapewnia instruktorowi kontroli nad wszystkimi uczestnikami. Biorąc to wszystko pod uwagę, na standardowym obozie organizator powinien podstawić od czterech do sześciu quadów.
Na każdym obozie quadowym Wandrusa dla uczestników dostępne jest, w zależności od liczebności obozu i rodzaju szkolenia od 4 do 10 quadów.

Jakie quady
Quady muszą być dostosowane do możliwości fizycznych uczestników i programu zajęć. Napęd 4×4 nie jest konieczny przy organizacji obozu dla początkujących, ale w przypadku obozu ze szkoleniem z jazdy w terenie w trudnych warunkach w górach jest konieczny! Podobnie jak na przykład wyciągarka.
Dobry i sprawny sprzęt to także jedna z podstaw bezpiecznych zajęć. Do takich uznanych marek należą m.in. Kymco, Yamaha, Can-Am (Bombardier), Honda czy Suzuki.
Wiek quadów również ma znaczenie – im starszy pojazd, tym większe ryzyko wystąpienia awarii czy zużycia kolejnych elementów, co powoduje wyłączenie quada z obozowych jazd.
Na obozach quadowych Wandrusa na stopień I, II i III uczestnicy szkolą się na quadach Can-Am Outlander 570, Can-Am Outlander 450, Kymco 300 MXU z 2018, 2019, 2020, na obozach na stopień IV, V i wyższe na quadach Yamaha Grizzly 450, Honda Rincon i Can-Am Outlander 450 z lat 2020, 2021, 2022, 2023.

Czas zajęć
Wielu organizatorów obozów quadowych ukrywa rzeczywisty czas jazdy na quadzie oferowany uczestnikowi. Przede wszystkim dlatego, że taki organizator zazwyczaj ma mało quadów, brak możliwości jazdy w prawdziwym terenie, a na obozie dużo uczestników i dlatego sam obóz jest oczywiście tani.

Tymczasem czas zajęć – jazdy na quadach powinien być jasno opisany w ofercie obozu i określony „na uczestnika” a nie „na grupę” albo „na „zajęcia”. Nie warto zapisywać się na obóz, w którym czas jazdy podany jest „na grupę”, bo to oznacza, że organizator ukrywa, iż rzeczywistego czasu jazdy „na uczestnika” będzie niewiele. Wystarczy obliczyć sobie samemu – jeśli zajęcia trwają dwie godziny, grupa ma dziesięć osób i do dyspozycji dwa quady to ile pojedzie jeden uczestnik?

Podobnie określenie „5 zajęć na quadach” zamiast po prostu wskazanie, że każdy uczestnik będzie jeździł na przykład 5 godzin, to forma ukrycia rzeczywistego czasu zajęć.

Musi być też prosta możliwość weryfikacji czasu jazdy uczestnika podczas obozu, tak, aby każdy uczestnik mógł wyjeździć oferowaną mu liczbę godzin. Zwykle czas jazdy na quadzie zależny jest od ceny obozu, zatem im więcej godzin jazdy na quadzie – tym wyższa cena obozu. Niektórzy organizatorzy dają uczestnikom możliwość wyboru i proponują na przykład 3, 5, 7, 9 lub 11 godzin na quadzie. Są obozy, na których uczestnik może jeździć nawet 15 i więcej godzin na quadzie.
Na obozach quadowych Wandrusa każdy uczestnik ma jasno określoną liczbę godzin jazdy na quadach. Czas jazdy zapisywany jest na specjalnych kartach, dzięki czemu zarówno uczestnik jak i instruktorzy mogą czas jazdy na bieżąco sprawdzić. Na naszych obozach uczestnicy mogą jeździć na quadach nawet 25 godzin w trakcie obozu (zależnie od obozu i programu).

Program
Musi umożliwiać uczestnikom szkolenie realne do zrealizowania, na umiejętności możliwe do opanowania przez uczestników z danej kategorii wiekowej. Ponieważ poszczególni uczestnicy opanowują określone umiejętności w krótszym lub dłuższym czasie, istotne jest, aby uczestnicy zdawali sobie sprawę, iż udział w jednym tylko turnusie obozu może nie wystarczyć do dobrego opanowania wszystkich zakładanych w programie umiejętności. Jednemu uczestnikowi do opanowania samodzielnej jazdy quadem w prostym terenie wystarczy pół obozu a inny uczestnik będzie potrzebował do tego dwóch obozów. To zupełnie naturalne, ważne jest, aby kadra na bieżąco informowała uczestników o ich postępach i umiejętnościach.
Na obozach quadowych Wandrusa program szkolenia quadowego jest starannie opracowany na podstawie dwudziestoletnich doświadczeń w organizacji obozów quadowych. Program szkolenia quadowego Wandrusa jest wielostopniowy, co umożliwia uczestnikom systematyczne, konsekwentne podnoszenie umiejętności i stopniowanie trudności.

Kadra
Musi umożliwiać bezpieczną realizację zajęć i posiadać wiedzę i doświadczenie odpowiednie do zaawansowania szkolenia quadowego.
Obozy quadowe Wandrusa prowadzą doświadczeni w jeździe na quadach instruktorzy, wielu z nich uczestniczy w rajdach i zdobywa w nich medalowe miejsca.

Zasady realizacji zajęć
Muszą umożliwiać realizację zakładanego programu obozu.
Zajęcia na obozach quadowych Wandrusa są tak realizowane, aby prowadzić je jak najbardziej efektywnie. Szkolenie i jazdy off-roadowe na quadach prowadzone są w małych 3-4-5 osobowych grupach, dzięki czemu instruktor ma kontrolę nad jadącymi uczestnikami, a podczas szkolenia może poświęcić odpowiedni czas wszystkim uczestnikom. Elementy programu szkolenia wprowadzane są stopniowo, w zależności od opanowywania kolejnych umiejętności przez uczestników, dzięki małym liczebnie grupom uczestnicy są podzieleni odpowiednio do wieku i umiejętności. Jeździmy w terenie dostosowanym do możliwości uczestników.

Rozwój umiejętności
Bardzo ważna jest kompleksowa oferta, umożliwiająca uczestnikowi zdobywanie kolejnych umiejętności, poprzez stopniowanie trudności i wyjazd w różne ciekawe miejsca. Możliwość brania udziału w kolejnych obozach, na zróżnicowanym terenie, to okazja do szkolenia i poznania różnych atrakcyjnych terenów do jazdy na quadzie.
Taka szeroka oferta świadczy też o tym, że firma poważnie podchodzi do oferty obozów quadowych, a więc ma doświadczenie w organizacji takich obozów, a jednocześnie dysponuje odpowiednim zasobem quadów i doświadczoną grupą kadry instruktorów.
Na obozach quadowych Wandrusa program szkolenia quadowego jest starannie opracowany na podstawie dwudziestoletnich doświadczeń w organizacji obozów quadowych. Program szkolenia quadowego Wandrusa jest wielostopniowy, co umożliwia uczestnikom systematyczne, konsekwentne podnoszenie umiejętności i stopniowanie trudności. Organizujemy również obozy quadowe wyprawowe, gdzie nie ma szkolenia, a jest jazda na quadach z doskonaleniem już zdobytych umiejętności.

Bezpieczeństwo
To najważniejsze kryterium dla wszystkich. Tyle tylko, że jazda quadem, podobnie zresztą jak rowerem, czy spływ kajakowy, gra w paintball czy holowanie na oponce za motorówką zawsze niesie za sobą określone ryzyko. Jeśli firma opisuje zajęcia na quadach jako całkowicie bezpieczne, oznacza to po prostu, że… mówi nieprawdę, aby takimi frazesami przekonać Was do zapisania na obóz. Istotne jest, czy firma stara się tak prowadzić zajęcia, aby to ryzyko ograniczyć i zminimalizować. Jak to można zrobić? Na przykład poprzez jazdę początkujących z pomocnikiem na quadzie, jazdę na quadach w małych grupach, sprawdzenie terenu, wymaganie dodatkowego ubioru ochronnego od uczestników (przy obozach dla zaawansowanych), odpowiednie szkolenie od podstaw, stopniowanie umiejętności z podziałem na kilka grup zaawansowania, naukę sygnalizacji gestami i sygnałami dźwiękowymi.
Na obozach quadowych Wandrusa prowadzimy zajęcia na quadach w taki sposób, aby były jak najbardziej bezpieczne. Zawsze zaczynamy szkolenie od przedstawienia i przeszkolenia uczestników z zasad bezpiecznej jazdy i eksploatacji quadów włącznie z sygnalizacją w grupie. Przed rozpoczęciem obozu sprawdzamy teren. Zawsze jeździmy w kaskach. Instruktor jedzie na czele grupy, dostosowując prędkość jazdy do umiejętności uczestników. Jeździmy w małych 3-4-5 osobowych grupach, dzięki czemu instruktor jest w stanie kontrolować całą grupę. Uczestnicy jeżdżą z podziałem na grupy zależnie od swojego doświadczenia quadowego, w terenie dostosowanym do ich umiejętności. Początkujący jeżdżą z pomocnikiem siedzącym na quadzie z tyłu, który w razie potrzeby może udzielić wskazówek lub fizycznego wsparcia kierującemu. Na obozach na wyższe stopnie quadowych umiejętności wymagamy od uczestników dodatkowego ubioru ochronnego.

Cena
Bardzo często rodzice zapisując swoje dzieci na obóz kierują się wyłącznie ceną i słowem „obóz quadowy” w nazwie. Tymczasem obóz najtańszy lub tani najczęściej oznacza mało precyzyjne zapisy, dotyczące ilości i wieku quadów, liczby godzin na quadzie przypadających na jednego uczestnika (lub w ogóle ich brak), małą liczbę quadów, niedoświadczoną kadrę i jazdę „w kółko” po torze, zamiast w prawdziwym terenie. Z kolei organizator, który oferuje naprawdę dużą liczbę godzin jazdy na quadzie i oferuje atrakcyjne jazdy w terenie ponosi dużo większe koszty – na przykład paliwa. Jeśli zatrudnia doświadczoną kadrę – oznacza to dużo wyższe wynagrodzenie. Jeśli quady są nowe lub nowe i kilkuletnie – oznacza to, że organizator sukcesywnie taki sprzęt wymienia, co również oznacza stałe koszty. To wszystko musi mieć swoje odzwierciedlenie w cenie obozu. Wybierając obóz quadowy nie warto więc kierować się ceną, jako podstawowym kryterium. Nie wszystkie kryteria jednak możemy zweryfikować, zatem podstawowym kryterium wyboru obozu powinna być liczba godzin jazdy na quadzie przypadająca na jednego uczestnika, program szkolenia umożliwiający sukcesywny (w kolejnych latach, na kolejnych obozach) rozwój umiejętności, dostępny zróżnicowany teren do jazdy quadami oraz liczba i wiek quadów.
Cena obozów quadowych Wandrusa jest najniższa w Polsce, biorąc pod uwagę oferowany każdemu uczestnikowi czas jazdy na quadzie. Na naszych obozach uczestnicy jeżdżą najwięcej w Polsce. Wandrus ma program szkolenia quadowego, umożliwiający uczestnikom obozów systematyczne podnoszenie umiejętności. Obozy na wyższe stopnie szkolenia quadowego prowadzą bardzo doświadczeni instruktorzy, uczestniczący w rajdach i zdobywający w nich medalowe miejsca, organizatorzy rajdów, organizatorzy i propagatorzy sportu i turystyki quadowej w Polsce. Nasze quady zostały zakupione w latach 2020, 2021, 2022, 2023 i są sukcesywnie wymieniane na nowe.

Nasze rady

 • To, że jakaś firma cieszy się renomą, jako organizator obozów, nie oznacza jeszcze, że obóz quadowy tej firmy będzie najbardziej odpowiedni.
 • Jeśli jakaś firma ogłasza, że robi obozy quadowe „dla dzieci 13-18 lat” i nie stosuje żadnych kryteriów czy podziału – chociażby na grupy zaawansowania, to nie warto jechać na taki obóz.
 • Jeśli jakaś firma nie podaje, ile uczestnik obozu (nie grupa uczestników) będzie miał godzin jazdy na quadzie, to taka oferta nie jest warta nawet rozpatrywania.
 • Jeśli jakaś firma twierdzi „jesteśmy najlepsi”, „nasze obozy są najwspanialsze”, może to oznaczać, że jej właściciele popadli w samouwielbienie (czy aby na pewno uzasadnione?) a każda uwaga odnośnie realizacji obozu będzie przyjęta jako „nieuzasadniona krytyka”. Najczęściej jest to chwyt marketingowy, obliczony na pozyskanie mniej wnikliwych uczestników, którzy dają się nabrać na „gładkie słówka” zamiast w przemyślany sposób dokonać wyboru obozu.
 • Obóz tani – zwykle oznacza obóz z małą ilością quadów i bardzo ograniczonym czasem jazdy na quadzie.

Nasi partnerzy

MOTOCYKLE | ROWERY | QUADY | SKUTERY | kymco.pl

Kymco jest jedną z wiodących na świecie firm wytwarzających jednoślady, której misją jest projektowanie pojazdów, podbijających serca wszystkich użytkowników. KYMCO od zawsze stara się zapewnić swoim Klientom najlepsze wrażenia z jazdy na co dzień. Aktualna oferta produktów KYMCO obejmuje skutery, motocykle, pojazdy terenowe i pojazdy użytkowe. Klienci kupują nasze pojazdy z bardzo różnych powodów, ale my zawsze staramy się dostrzec ich potrzeby. Sieć dealerska KYMCO, to obecnie 150 salonów sprzedaży i punktów serwisowych, rozmieszczonych na terenie całej Polski, nieustannie dbających o satysfakcję Klientów.

Na obozach Wandrusa jeździmy na quadach Kymco 300 MXU i Kymco 300 Maxxer. Serdecznie je polecamy!

Firma jest doświadczonym dystrybutorem łodzi motorowych, silników zaburtowych, śnieżnych i wodnych skuterów oraz quadów. Oferujemy również wyposażenie jachtów i profesjonalne serwisowanie sprzętu. Współpraca z najlepszymi producentami procentuje najwyższej jakości usługami oraz satysfakcją naszych Klientów. W ramach kompleksowej obsługi zapewniamy również fachowe doradztwo oraz montaż zakupionego sprzętu. Polecamy Państwu niezawodne produkty takich firm jak Can-Am, Sea-Doo, Four Winns, Glastron czy Yanmar. Dealerzy firmy Taurus Sea Power działają na terenie całej Polski. Zapraszamy na stronę internetową taurus.gda.pl

Na obozach Wandrusa jeździmy na quadach Can-Am 450 Outlander i Can-Am 570 Max. Serdecznie je polecamy!